Kraj hledá ubytovací kapacity a dobrovolníky pro Ukrajinu

Aktuální informace k uprchlické vlně

Ubytování

Začaly se nám scházet dotazy na možnost přechodného či dlouhodobého ubytování pro příchozí z Ukrajiny. Převážně se jedná o ženy, především maminky s dětmi, studenty, seniory. Pokud byste měli možnost nabídnout ubytování - máte volný dům nebo jeho část, byt, nebot třeba rekreační nemovitost, jsme schopni propojit Vás s konkrétními zájemci z Ukrajiny. Dejte nám vědět, jaký typ ubytování můžete nabídnout, pro kolik osob, apod.

Se stejným apelem se na nás obrací i Středočeský kraj, protože právě v Praze a přilehlém okolí je nedostatek ubytovacích kapacit nejpalčivější. A vzhledem k tomu, že se dá očekávat, že bude přicházet stále více uprchlíků bez kontaktů v zemi, situace se ještě zhorší.

Nově bude platit, že stát uhradí 180 korun za ubytovanou osobu nad 10 let a 100 korun za dítě do 10 let. Bez stravy. V součtu se nejedná o zase úplně malé finance. Pokud by byla na pokoji maminka, babička a dvě děti do 10 let, jedná se o částku 560,- Kč/noc, tedy 17 360,- měsíčně. To už dosáhne na komerční nájem bytu, ale ty v současné době nejsou v potřebném počtu.

Dobrovolníci

Pro hledání dobrovolníků v krajských asistenčních centrech Středočeský kraj zřídil nový registrační web ve spolupráci s iniciativou Vlna pomoci.

Naleznete ho zde: https://pomahame.stredoceskykraj.cz

Primárně se hledají tlumočníky, ale postupně se budou pro všechna centra vypisovat i další dobrovolnické pozice.

UA

letak_dobrovolníci.pdf