Budiž světlo! - oslava 100. výročí zavedení elektřiny v obci

Kdy: 22. 4. 2023 16:00 - 22:00

Kde: Náves u kostela

100 let elektřiny

21. dubna 1923 se poprvé rozzářily žárovky v Poříčanech díky nově zavedenému elektrickému vedení.
Pojďte s námi oslavit 100 let elektřiny v obci. Na sobotu 22.4. dubna připravujeme tematické odpoledne na návsi. Nebude chybět tanec, zpěv, zábava pro děti i dospělé.

Typ akce: ostatní (akce pro celou rodinu, slavnost)

100 let elektřiny

Před sto lety, 21. dubna 1923 se v Poříčanech poprvé rozsvítila žárovka! O zavedení elektřiny do obce se postaral tehdejší starosta František Vacek. Byl to čin nevídaný, v obecní kronice jsou této události věnovány hned dvě strany a kronikář rozhodně nešetří nadšením: “To, co bývalo naším snem a pozdějším vroucím přáním, stalo se dnešním dnem sensační skutečností,” píše se tam.

A protože sto let není ledajaké výročí, rozhodli jsme se jej stylově oslavit. Bude se tančit ve stylu swingu, a pokud ho neumíte, s námi se ho naučíte. Bude se svítit nejen na kostel a šlapat na kole, na kterém vyrobíte nejen kilowaty, ale i čistou šťávu v podobě ovocného džusu. Nebudou chybět dílny pro děti, ani skvělé jídlo a pití. Abychom na to všechno měli sílu, vyvalíme podobně jako se zpívá v Elektrickém valčíku obecní pípu.

Harmonogram:

16:00 "Elektrický food festival", cykloelektrárny Akademie soběstačnosti, aneb uvař si čaj, výtvarná a elektrická dílna pro děti
18:00 Koncert Kateřiny Steinerové a Her Swing Boys s taneční lekcí swingu
20:00 Originální divadlo místních ochotníků
20:30 Budiž světlo! Rozsvícení nejen kostela
20:45 Koncert Lucie Barborové a Adama Apltauera
22:00 Konec akce

Celou dobu trvání akce probíhá akce o nejlepší fotku návsi, nálady či osvětlení kostela. Tři vylosování získají nehynoucí slávu, protože jejich díla zveřejníme v nejčtenějším místním periodiku - Poříčanském poslu.

Adresa místa konání

Náves u kostela, Poříčany